ĆASTÉ OTÁZKY

Môžem použiť aj vlastné zariadenia na pripojenie?
Áno môžete, ale len po dohode s našimi technikmi, pretože niektoré značky sú navzájom nekompatibilné a veľmi nestabilné. Najradšej používame overené značky, ktoré Vám radi odporučíme.
 
Ako je to u vás s agregáciou?
Jeden z veľkých rozdielov medzi nami a konkurenciou je práve v agregácii. Zatiaľ čo v iných sieťach svoju celkovú kapacitu delia na niekoľko menších čiastkových kapacít a tú ďalej delia medzi koncových používateľov, náš princíp je trošku iný a k linke hospodárnejší. Celú linku, momentálne 2,5 Gbit, zdieľame medzi všetkých užívateľov a rýchlostné obmedzenia sú dané prakticky len technológiou. Na sieti funguje tzv. shaper, ktorý zabezpečuje rovnomerné rozdeľovanie internetovej kapacity medzi koncových používateľov. Takto aj zdanlivo malá linka na veľký počet užívateľov je efektívne spravovaná a niekedy je možné dosiahnuť aj také rýchlosti, ktoré pri bežne agregovaných linkách nie sú reálne, pretože maximálna rýchlosť je daná vrchnou hranicou jednej agregovanej “Bunky”. Konkrétny príklad, agregácia 1:40 na linke 1Mbit znamená 40 Ľudí na 1Mbite, čiže keď vystihnete chvíľku, že ste v jednej “bunke” sám pôjde vám Internet maximálne 1Mbit – takáto situácia je zriedkavá. (Agregovaný je napríklad aj vodovod, predstavte si čo by sa stalo, keby všetci naraz v Banskej Bystrici alebo Brezne pustili vodu).
 
Najradšej by som zaplatil na rok dopredu. Je takáto možnosť? Ak áno dostanem zľavu?
Takáto možnosť tu samozrejme je, zľavu Vám ale neposkytneme, nakoľko naša cena za kvalitu ktorú Vám ponúkame je v Banskobystrickom a Breznianskom regióne bezkonkurenčná.
 
Potrebujem verejnú IP adresu, čo mám pre to urobiť?
Mesačný poplatok za verejnú IP adresu je (4€). Stačí napísať e-mail na hotline@fost.sk alebo požiadať na našom tel. čísle 0918 446 774.
 
Mám doma niekoľko počítačov a všetky chcem pripojiť na internet, budem platiť za každý zvlášť?
Nie, všetky počítače môžete bez obáv do siete pripojiť, budú zaradené do jednej spoločnej triedy a teda záťažou sa voči sieti budú tváriť ako jeden počítač. Toto znamená, že ak aj máte doma počítačov päť, platiť budete len za jeden (potrebný je router, cena od nás je jednorázovo 30euro komplet s dovozom aj nastavením ).
 
Je FOSTNET bez obmedzení?
Žiadne, naše pripojenie nie je časovo ani dátovo obmedzené, internet môžete používať nonstop a platíte rovnaký paušál. Pripojenie cez sieť FOSTNET je dokonca bez viazanosti, ak sa nejedná o akciové pripojenie.
 
Mávate aj výpadky Internetu?
Áno, samozrejme, žiadna technológia nie je dokonalá a niekedy sa stane, že jej funkčnosť zlyhá. Takéto výpadky sú najčastejšie pri kolísaní elektrického napätia, čo sa snažíme eliminovať záložnými zdrojmi a stabilizačnými zásuvkami. Každý výpadok sa snažíme riešiť hneď po nahlásení poruchy a ako je to možné.
 
Ktoré oblasti máte pokryté ?
Pripájame hlavne obce v okolí Banskej Bystrice, Brezna a Zvolena. Overte si dostupnosť našich služieb na hlavnej stránke alebo kliknutím SEM.
 
Ako funguje internetové pripojenie ?
Pripojenie je možné realizovať priamo do PC alebo do routru z adaptéra, ktorý napája anténu umiestnenú v exteriéri Vášho domu/bytu. Popis pripojenia je znázornený na obrázku: